غلط اجاره قانون قانونی استفاده مالک مغازه

غلط: اجاره قانون قانونی استفاده مالک مغازه مستاجر دانشنامه حقوقی تغییر شغل

نایب مدیر سابق زنان فدراسیون فوتبال : آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها در گروی رعایت قانون است 

گریمِ احساسات

گریمِ احساسات

عبارات مهم : ایرانی

نایب مدیر سابق زنان فدراسیون فوتبال : آزادی ورود زنان به ورزشگاه ها در گروی رعایت قانون است

الان باید چه کار کرد؟ چه خواهد شد؟ دختران ایرانی لباس پسرانه می پوشند و ریش مصنوعی می گذارند تا به ورزشگاه بروند! اتفاقی که باعث شده است یک مطالبه قدیمی باز هم مورد توجه قرار بگیرد! البته این بار به شکلی جدی تر. توجه داشته باشیم که رسانه مغز جامعه نیست! تصمیم گیر، تصمیم ساز یا به عبارتی راحت تر مسئول هم نیست. رسانه چشم مردم است و وظیفه دارد واقعیت های موجود و برد و باخت ها در هر حوزه ای در جامعه را به دور از سیاه نمایی و کتمان کردن حقایق بازگو و بدون قضاوت بررسی کند. حضور خانواده ها در ورزشگاه ها به خاص فوتبال، داستانی جنجالی است که سال هاست راجع به آن بحث می شود. این سوژه بارها و بارها به شکل های گوناگون بررسی شده؛ راجع به آن فیلمی ساختند که اکران نشد، ولی همه آن را دیدند! جهت این پرونده داستان نوشتند، جلسات پرسش و پاسخ و کارشناسی برگزار کردند.

گریمِ احساسات

در بعضی موارد مثل مسابقه های والیبال شرایط جهت حضور تعدادی زن به صورت کنترل شده است در ورزشگاه تهیه آن انجام شد و در بسیاری دیگر از موارد این اتفاق رخ نداد! درنهایت ولی به امروز رسیده ایم که شرایط هنوز همانی است که بود! این عدم عوض کردن حالا باعث تصویر العمل هایی شده است است که سروصدای زیادی در جامعه به راه انداخته و کم کم دارد تبدیل به یک جریان می شود؛ ماجرایی که سوژه این گزارش است.

همه می دانیم وزارت ورزش و دستگاه های متفاوت دولت مدت هاست درحال تلاش هستند تا مجوز های مورد نیاز را بگیرند تا خانواده ها به ورزشگاه بروند. در کنار این تلاش ها کارها گوناگونی نیز جهت ایجاد ساختار و مکانیزم این حضور درحال انجام شدن است که بارها و بارها مسئولان توضیحاتی اطراف آن ارایه داده اند. دولت تلاش می کند قانون منع حضور بانوان در ورزشگاه را عوض کردن بدهد، منتهی فعلا شرایط همانی است که بود! الان فقط تنها راه این است که همه منتظر بمانند تا مشورت های دولت به نتیجه برسد. منتهی اتفاقات روزهای اخیر و داستان دختران پسرپوش که به صورت پنهانی به ورزشگاه ها رفته اند، باز هم باعث شده است حاشیه بر متن راجع به این پرونده غلبه کند.

نایب مدیر سابق زنان فدراسیون فوتبال : آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها در گروی رعایت قانون است 

نمی خواهیم با سیاه نمایی بنویسیم که با اتفاقات اخیر و شرایط موجود، تاریخ راجع به ما چه قضاوتی خواهد داشت. ولی مطرح کردن یک پرسش با در نظر گرفتن فضای امروز ورزشگاه ها و خالی بودن بسیاری از سکوها در مسابقه های ورزشی می تواند توصیه کلیدی این ماجرا باشد، این که: «آیا با حضور زنان و خانواده ها در ورزشگاه فاجعه رخ می دهد و شرایط بدتر از این خواهد شد؟» جواب مشخص است: «خیر».

زمینه را جهت داشتن ورزشگاه اسلامی فراهم کنیم

علیرضا عینالو، جامعه شناس و استاد دانشگاه | یک مبحث بسیار جدی در افغانستان وقت طالبان وجود داشت. به علت نظام و جامعه مردسالار، خانواده ها در بسیاری از موارد دختران خود را پسرپوش می کردند تا از آسیب های متفاوت در امان باشند. البته بعضی خانواده های مردسالار هم که پسر نداشتند دختران خود را به شکل پسرها درمی آوردند تا به این شکل فقر خود را در این زمینه بپوشانند. حالا ولی ورزش و بحث حضور زنان در ورزشگاه بهانه ای شده است است که بعضی از دختران جامعه ما جهت این که بتوانند وارد ورزشگاه شوند و یک مسابقه فوتبال را مثل زنان جوامع دیگر از نزدیک تماشا کنند، لباس پسرانه می پوشند و ریش می گذارند تا به خواسته خود برسند.

بدون تردید اتفاقات اخیر یک نافرمانی مدنی از سوی بعضی از دخترانی است که یک درخواست براق دارند. یک بحث این است که آنها از روی کنجکاوی و علاقه چنین اقدامی انجام می دهند. البته اقدام آنها دلواپس کننده است! این که یک زن به این نتیجه برسد باید مرد باشد تا بتواند به ورزشگاه برود و یک مسابقه را تماشا کند! بازتاب فرهنگی و سیاسی این اتفاق هم بدون تردید در عصر ارتباطات و گسترش اینترنت جهت کشور بد خواهد بود. منتهی توصیه قابل تامل اینجاست که می توان این اتفاق را از یک بعد دیگر هم مورد بررسی و تحلیل قرار داد. بدون تعارف و مصلحت اندیشی ممکن است بعضی این اقدام را با نشانه دهان کجی به شرایط موجود انجام داده باشند! آنها جهت این دهان کجی و اعتراض به نداشتن شانس و وقت حضور در ورزشگاه به عنوان یک زن، حتی حاضر به قانون شکنی و رفتاری شده است اند که بنیادی مجرمانه دارد!

گریمِ احساسات

در چنین فضایی خواسته جامعه مشخص هست. حالا قانون گذار باید متوجه این شرایط باشد. نمایندگان مجلس که منتخب ملت در مجلس شورای اسلامی هستند وظیفه دارند هنجارها و ناهنجاری های اجتماعی را که برگرفته از باید ها و نبایدهاست، بررسی کنند و بایدها را با توجه به خاستگاه جامعه تبدیل به قانون کنند. به این ترتیب یک جریان باید با توجه کردن به خواسته مردم لایحه بدهد و یک جریان هم این لایحه را به بحث بگذارد تا به نتیجه برسد. اگر امروز می بینیم که هنوز ماجرای حضور خانواده ها در ورزشگاه حل نشده، این نشان می دهد که بین خواسته ملت و زنان که نیمی از جامعه را تشکیل می دهند، یک شکاف عمیق وجود دارد؛ این که نماینده مردم نتوانسته تمام خواسته های آنها را اجرایی کند و هنوز خواسته هایی است که عملی نشده هست. هنوز حقوق احقاق نشده ای وجود دارد که مردم روی آن حرف دارند.

با توجه به مباحث شرعی و قوانین اسلامی نباید فراموش کرد که جهت پیگیری به چنین موضوعی احتیاط باید شرط عقل در زمانی باشد که عمل هم اتفاق می افتد. منتهی ما شاهد این مسأله هستیم که یک جریان بزرگ که پشت آن اکثریت زنان جامعه ما هستند به نادیده گرفته شدن خود اعتراض هایی دارند. این جا باز هم نوک پیکان انتقادات متوجه مسئولان و نمایندگان مردم می شود.

نایب مدیر سابق زنان فدراسیون فوتبال : آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها در گروی رعایت قانون است 

مردم بزرگترین فکر را دارند و عالی ترین قاضی هستند. آنها اگر مقایسه کنند به نتیجه درستی می رسند؛ به طور مثال آنها می بینند که بدون هیچ مشکلی خانواده ها به سالن های سینما می روند و در کنار هم فیلم می بینند.

حالا تماشای یک مسابقه ورزشی جهت یک خانواده آیا نباید اتفاق بیفتد؟ چه تفاوتی بین تماشای یک مسابقه با فیلم وجود دارد؟ همین پرسش نشان می دهد که یک جای کار ایراد دارد و به همین ترتیب یک جریان اجتماعی عظیم به خود اجازه می دهد که فضای موجود و محدودیت ها را نقد کند و حتی زیر پرسش ببرد. این که یک زن جهت رسیدن به خواسته خود جهت حضور در ورزشگاه پیش خود بگوید که ای کاش پسر بودم و جهت رسیدن به هدف، خود را تبدیل به پسر کند، این ماسک خطرناکی است! ما را به یاد جامعه افغانستان وقت طالبان می اندازد و نشان می دهد که از نظر فرهنگی نباید از کنار آن به آسانی گذشت.

گریمِ احساسات

گذشت کردن با درنظر گرفتن مصلحت ها ما را به این جا کشانده و اتفاقات به خوبی نشان می دهد که نتیجه مثبی هم به همراه نداشته هست. مسئولان و دستگاه های فرهنگی دیر یا سریع باید دست به کار شوند تا با همان شعار معروف «ما می توانیم» امام خمینی(ره) و رهبری معظم انقلاب، به فکر ساخت یک الگوی مناسب از داشتن ورزشگاهی اسلامی بیفتند. ما می توانیم یک ورزشگاه اسلامی داشته باشیم که در آن خانواده ها با حفظ تمام شئونات اسلامی حضور پیدا می کنند و معرف الگوی اسلامی خانواده و وحدت ملی می شوند.

فراموش نکنیم حضور زنان حتی باعث می شود ناهنجاری های مرسوم ورزشگاه ها هم به علت منش اخلاقی مرسوم در فرهنگ کهن ایرانی که مردان همواره حضور زنان را محترم می شمارند از بین برود و بی اخلاقی ها هم تمام شود. ما می توانیم یک ورزشگاه منحصربه فرد در دنیا با چنین شاخصه هایی داشته باشیم. پاک کردن صورت مسأله و گذر کردن از این پدیده هیچ چیزی را درست نمی کند. امروز بیش از هر وقت دیگری به عمل جهت احقاق حقوق خانواده ها در تمامی زمینه ها ازجمله حضور خانواده در ورزشگاه ها نیاز داریم. الگویی که می تواند حال جامعه را بهتر کند. الگویی که زنان ایرانی را از تفکر وحشتناک «ای کاش پسر بودیم» دور می کند.

اعتراض و و رود با لباس مبدل، تقلب است

فریده شجاعی/نایب مدیر سابق زنان فدراسیون فوتبال

درست یا غلط در شرایط کنونی حضور بانوان در ورزشگاه ها مرسوم نیست. به همین ترتیب پسرپوش شدن دختران جامعه ما جهت حضور در ورزشگاه نوعی تقلب و حتی تخلف است! کاری غیرقانونی که بدون هیچ تردیدی فقط حساسیت ها را زیاد می کند و عملا در مراحل حل پرونده مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. من به عنوان کسی که خودم ورزشکار و سال ها در فدراسیون فوتبال مسئولیت نایب رئیسی بانوان را عهده دار بودم، این رفتارها را رد می کنم. این تفکر که جهت رسیدن به خواسته ها و حق و حقوق هر راهی مباح هست، نه تنها گره را باز نمی کند بلکه آن را محکم و پیچیده تر هم می کند. به این ترتیب، از نظر من باید مسئولان تمهیداتی بیندیشند که جلوی تکرار این اتفاق گرفته شود.

نخستین قدم جهت آزاد شدن حضور بانوان در ورزشگاه ها از نظر من این است که زنان جامعه ما بدانند راه درست و قانونی را در پیش بگیرند. دختران جامعه ما باید با صورت یک زن ایرانی به ورزشگاه بروند! حق واقعی آنها این است و پوشیدن لباس مبدل پسرانه و ریش گذاشتن دختران جهت حضور در استادیوم ها هیچ جای دفاعی ندارد! زنان ایرانی با گزینش راه های درست و مطرح کردن اصولی خواسته ها باید به دنبال این حق خود باشند و در تمامی شرایط به قوانین نوشته شده است و نوشته نشده احترام بگذارند! اعتراض کردن راه های مختلفی دارد.

مدت هاست که وزیر ورزش و معاونت امور زنان ریاست جمهوری در صحبت های خود این وعده را به زنان کشور عزیزمان ایران داده اند که پیگیر حل شدن عنوان حضور آنها در ورزشگاه هستند و باید قبول کنیم که هنگامی که نزدیک به ٤٠ سال محدودیت جهت حضور زنان در ورزشگاه وجود داشته، یک شبه این شرایط عوض کردن نخواهد کرد و باید صبر کنیم و در کنار این صبر، به شکلی محترمانه و منطقی خواسته ها به سمع و نظر مسئولان برسد. مسئولان هم باید متوجه شده است باشند هنگامی که دختران خودشان را به شکل پسران درمی آورند تا به استادیوم بروند این یک زنگ خطر جدی به حساب می آید و باید سرعت بیشتری به پیگیری خواسته ها بدهند.

ما باید بدانیم همان طور که زن و مرد می توانند به سالن سینما بروند و یک فیلم را در فضای تاریک سینما در کنار هم تماشا کنند، این اتفاق می تواند در ورزشگاه های کشور در رشته های ورزشی متفاوت رخ بدهد. محقق شدن این اتفاق بزرگ نشاط و رضایت اجتماعی را بالاتر می برد. باید قبول کنیم همان طور که پسرها می توانند با حضور در استادیوم ها هیجانات و احساسات خود را تخلیه کنند، دختران این سرزمین هم چنین هیجانات و احساساتی دارند و دوست دارند که حق حضور در ورزشگاه را داشته باشند.

ورزشکاران مرد ایرانی هم دوست دارند مادر، خواهران، همسران و فرزندان دختر با حضور در ورزشگاه بازی آنها را از نزدیک تماشا کنند. با توجه به سختگیری نهادهای ورزشی بین المللی ما دیر یا سریع باید به این سمت برویم که زنان هم حق حضور در استادیوم را داشته باشند. ای کاش به جای این که یک روز به علت اجبار چنین فضایی را آماده کنیم، امروز به احترام خواسته نیمی از جامعه تصمیم درست و خوبی جهت آزادی حضور بانوان در ورزشگاه از سوی مسئولان مربوطه اتخاذ شود. منتهی باز هم باید تأکید داشته باشم که تا آن وقت دختران کشور عزیزمان ایران ما باید برخورد درست و قانونی نسبت به شرایط موجود داشته باشند.

دختر خبرساز: هرگز منقلب نشدم

زهرا خوش نواز، دختر ایرانی خبرسازی است که با ریش گذاشتن و پوشیدن لباس پسرانه به ورزشگاه آزادی رفت تا بازی حساس پرسپولیس و استقلال را از نزدیک تماشا کند. داستان حضور پنهانی یک دختر نوجوان با ریش در استادیوم به قدری سروصدا در جامعه به راه انداخت که این اتفاق تصویر العمل هایی مختلفی هم به همراه داشت.

با این حال، یک ویدیو هم از حضور زهرا خوش نواز در اینترنت منتشر شد که او در سکوهای استادیوم آزادی که در تمام سال های گذشته فقط جای مردها بوده است از حس و حال خود می گوید. زهرا خوش نواز در این ویدیو کوتاه تأکید می کند که از حضور در ورزشگاه آزادی بسیار بسیار خوشحال است و احساساتی وصف نشدنی دارد. هنگامی که هم از او پرسش می شود که احساس عدم امنیت با حضور در ورزشگاه نمی کند با خنده می گوید: «به هیچ عنوان احساس عدم امنیت نمی کنم و خوشحالم که توانسته ام به ورزشگاه بیایم. من حتی با حضور در ورزشگاه و نشستن کنار مردها منقلب هم نشدم.»

از سال های گذشته درگیر این عنوان هستیم

محمدرضا داورزنی/معاون وزیر ورزش

اخیرا و به دنبال حضور بعضی دختران که با لباس پسرانه و ساختن ظاهر خود توانسته اند وارد ورزشگاه ها شوند تا مسابقه های فوتبال را از نزدیک تماشا کنند، بحث حضور بانوان و خانواده ها در ورزشگاه ها باز هم بر سر زبان ها افتاده و همه پیگیر این مطالبه اجتماعی هستند. کار به جایی رسید که محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش روز گذشته به اتفاقات اخیر تصویر العمل نشان داد و گفت: «این موضوعی است که از سال های گذشته درگیر آن هستیم و وزارت درحال پیگیری و برطرف ساختن آن هست. البته نشانه مهم ما حضور بانوان و خانواده ها در ورزشگاه هاست. وزارت تلاش می کند شرایط را جهت رشته هایی که تماشای آنها مسئله شرعی ندارد جهت عموم و خانواده ها فراهم سازد.»

یادداشت بازیگر فیلم اکران نشده «آفساید» راجع به حضور زنان با لباس مبدل در ورزشگاه

شایسته ایرانی: تا کی باید جهت این حق جنگید؟

درباره عنوان حضور بانوان با لباس مبدل پسرانه در ورزشگاه فیلمی در دهه هشتاد ساخته شد که اجازه اکران به آن داده نشد. البته اکران نشدن در سالن های سینما باعث نشد این فیلم دیده نشود. داستان آفساید، روایتگر شرح حال دخترانی بود که حاضر بودند هر کاری انجام دهند تا بازی معروف ایران-بحرین جهت افزایش به جام جهانی ٢٠٠٦ آلمان را از نزدیک ببینند تا جای کسانی که در بازی ایران-ژاپن جان خود را از دست دادند، خالی نباشد. آنها هرکدام با لباسی مبدل تلاش کردند وارد ورزشگاه شوند که با اتفاقاتی که رخ می دهد تعدادی از آنها به علت ممنوعیت ورود زن ها به استادیوم دستگیر می شوند و به آرزوی خود نمی رسند.

سرانجام به دست سربازانی که آنها را بازداشت می کنند به کمیته انتقال یافته می شوند که در مسیر به علت برد کشور عزیزمان ایران و افزایش به جام جهانی به علت مراسم خوش حالی های مردمی خیابان ها شلوغ می شود و دخترهای بازداشت شده است به این ترتیب فرار می کنند. این فیلم تحسین بسیاری از منتقدان را به همراه داشت و فقط به علت این که اکران نشد، نتوانست راهی اسکار شود. با این حال این فیلم معروف هم نشان می دهد که از سال ها قبل هستند دخترانی که می خواهند به ورزشگاه بروند ولی به علت منع قانونی چاره ای ندارند جز این که خودشان را به شکل پسران دربیاورند.

شایسته ایرانی یکی از بازیگران فیلم معروف آفساید هست. به بهانه اتفاقات روزهای اخیر ولی این بازیگر یادداشتی کوتاه در اختیار روزنامه شهروند قرار داد که نکات جالب توجهی را در خود دارد: زمانی که در فیلم آفساید به عنوان نقش دختری که خودش را شبیه به پسرها می کند تا بتواند مسابقه فوتبال معروف کشور عزیزمان ایران و بحرین را از نزدیک تماشا کند، به این فکر می کردم که آیا حضور در استادیوم به عنوان یک دختر دغدغه من هم هست؟ صادقانه باید بگویم مسأله عدم حضور بانوان در استادیوم های ورزشی، هیچ وقت دغدغه شخصی من نبوده و نیست و بازی در این نقش هم جهت من فقط جذابیت بازیگری داشت و تجربه بسیار خوب همکاری با کارگردان فیلم برایم خوشایند بود. متاسفانه فیلم آفساید به علت ممنوعیت و حساسیت عنوان اکران عمومی نشد.

من نمی توانم قضاوتی داشته باشم که اگر فیلم اکران می شد چه تبعات مثبت یا منفی ای داشت، منتهی اتفاقات امروز نشان می دهد که بسیاری از دختران سرزمین من دغدغه حضور در ورزشگاه را دارند و سال های سال است که این عنوان حل نشده هست. من چنین دغدغه ای نداشتم ولی با حضور بانوان در ورزشگاه مخالف نیستم و فکر می کنم هیجان حضور در استادیوم جهت هر کسی که علاقه مند به فوتبال باشد مهم است.

موضوع مهمتر این جاست که تفکیک جنسیتی معنایی ندارد. علت حضور بانوانی را که در این ورزشگاه آن هم با لباس مبدل پسرانه حاضر شدند، به خاطر تجربه بازی در فیلم آفساید درک می کنم. شاید جهت من حضور در ورزشگاه با چنین تصمیمی که لباس پسرانه بپوشم دغدغه نبوده، ولی باید بگویم که آدم ها و به خاص بانوان حق دارند جهت داشتن هیجانی که به آنها حس خوبی هم می دهد، خودشان گزینش کنند و ممنوعیتی هم جهت این گزینش نداشته باشند. ولی داشتن این حق سال های سال است که نادیده گرفته شده است و دختران ایرانی چاره ای هم جز تمکین ندارند و هرکسی بخواهد به ورزشگاه برود همان کاری را می کند که ما در فیلم نشان دادیم. من نمی دانم تا چه زمانی می توان جهت داشتن این حس و حق برابر که اصلا هم چیز پیچیده ای نیست و حق زنان ایرانی است با این رفتارها و کارها مخالفت کرد. تنها می توانم به امید روزی باشم که جهت گزینش بی مسأله هر آدمی- بدون توجه به جنسیت- که هدفش جهت خودش مشخص شده است و به دور از هر شعارزدگی هست، ارزش قایل شویم.»

حسین قهار/ شهروند

واژه های کلیدی: ایرانی | دختران | ایرانی | دختران | ورزشگاه | خانواده | ورزشگاه | استادیوم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog